T2035-600G
Features: ·HIGHCOMMUTATION (dI/dt)c > 11 A/ms without snubber·HIGH STATIC dV/dt > 500 V/msSpecifications Symbol Parameter Value Unit VDRMVRRM Repetitive peak off-state voltage Tj = 125°C 600 V IT(RMS) RMS on-state current(360° conduction angle) Tc= 100...
product image
T2035-600G Picture
SeekIC No. : 004511010 Detail
T2035-600G: Features: ·HIGHCOMMUTATION (dI/dt)c > 11 A/ms without snubber·HIGH STATIC dV/dt > 500 V/msSpecifications Symbol Parameter Value Unit VDRMVRRM Repetitive peak off-state vo...
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
T2035-600G
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Features:
·HIGHCOMMUTATION (dI/dt)c > 11 A/ms without snubber
·HIGH STATIC dV/dt > 500 V/ms
Specifications
Symbol
Parameter
Value
Unit
VDRM
VRRM
Repetitive peak off-state voltage
Tj = 125°C
600
V
IT(RMS)
RMS on-state current
(360° conduction angle)
Tc= 100°C
20
A
ITSM
Non repetitive surge peak on-state current
(Tj initial = 25°C)
tp = 8.3ms
210
A
tp = 10 ms
200
I2t
I2t Value (half-cycle, 50 Hz)
tp = 10 ms
200
A2s
dI/dt
Critical rate of rise of on-state current
IG = 500 mA dIG /dt = 1 A/s.
Repetitive
F = 50 Hz