T356A104K035AT
Tantalum Capacitors - Solid Leaded 35V 0.1uF 10%
product image
T356A104K035AT Picture
SeekIC No. : 001067900 Detail
T356A104K035AT: Tantalum Capacitors - Solid Leaded 35V 0.1uF 10%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
T356A104K035AT
Quick Details
Capacitance : 0.1 uF Voltage Rating : 35 Volts
ESR : 26 Ohms Tolerance : 10 %
Termination Style : Radial Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C
Dimensions : 4.5 mm Dia. x 8.6 mm L x 8.6 mm H Lead Spacing : 5.08 mm
Series : T35X Product : Tantalum Solid Dipped
Packaging : Bulk
Description
Tolerance : 10 %
Termination Style : Radial
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C
Product : Tantalum Solid Dipped
Packaging : Bulk
Lead Spacing : 5.08 mm
Series : T35X
Voltage Rating : 35 Volts
Capacitance : 0.1 uF
Dimensions : 4.5 mm Dia. x 8.6 mm L x 8.6 mm H
ESR : 26 Ohms
Parameters:
Technical/Catalog InformationT356A104K035AT
VendorKemet
CategoryCapacitors
Capacitance0.1F
Voltage - Rated 35V
Tolerance±10%
Package / CaseRadial
FeaturesGeneral Purpose
Maximum Temperature-55°C ~ 85°C
Lead Spacing0.2" (5.08mm)