T356L107K016AT
Tantalum Capacitors - Solid Leaded 16V 100uF 10%
product image
T356L107K016AT Picture
SeekIC No. : 001067384 Detail
T356L107K016AT: Tantalum Capacitors - Solid Leaded 16V 100uF 10%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
T356L107K016AT
Mfg:
Kemet
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Capacitance : 100 uF Voltage Rating : 16 Volts
ESR : 0.8 Ohms Tolerance : 10 %
Termination Style : Radial Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C
Dimensions : 8.9 mm Dia. x 18.1 mm L Lead Spacing : 5.08 mm
Series : T35X Product : Tantalum Solid Dipped
Packaging : Bulk
Description
Capacitance : 100 uF
Tolerance : 10 %
Product : Tantalum Solid Dipped
Packaging : Bulk
Lead Spacing : 5.08 mm
Series : T35X
ESR : 0.8 Ohms
Voltage Rating : 16 Volts
Dimensions : 8.9 mm Dia. x 18.1 mm L
Parameters:
Technical/Catalog InformationT356L107K016AT
VendorKemet
CategoryCapacitors
Capacitance100F
Voltage - Rated 16V
Tolerance±10%
Package / CaseRadial
FeaturesGeneral Purpose
Maximum Temperature-55°C ~ 85°C
Lead Spacing0.2" (5.08mm)