T370C105J035AS
Tantalum Capacitors - Solid Leaded 35V 1.0uF 5%
product image
T370C105J035AS Picture
SeekIC No. : 001076560 Detail
T370C105J035AS: Tantalum Capacitors - Solid Leaded 35V 1.0uF 5%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
T370C105J035AS
Mfg:
Kemet
Quick Details
Capacitance : 1 uF Voltage Rating : 35 Volts
ESR : 8 Ohms Tolerance : 5 %
Termination Style : Radial Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C
Dimensions : 4.700 mm Dia. x 4.7 mm W x 5.72 mm L x 1.91 mm H Lead Spacing : 3.81 mm
Series : T370 Product : Tantalum Solid High Reliability
Packaging : Bulk
Description
Termination Style : Radial
Packaging : Bulk
Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C
Voltage Rating : 35 Volts
Product : Tantalum Solid High Reliability
Capacitance : 1 uF
ESR : 8 Ohms
Tolerance : 5 %
Series : T370
Dimensions : 4.700 mm Dia. x 4.7 mm W x 5.72 mm L x 1.91 mm H
Lead Spacing : 3.81 mm