T435-600B-TR
Triacs 4.0 Amp 600 Volt
product image
T435-600B-TR Picture
SeekIC No. : 00201655 Detail
T435-600B-TR: Triacs 4.0 Amp 600 Volt
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
T435-600B-TR
Mfg:
STMicroelectronics
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Rated Repetitive Off-State Voltage VDRM : 600 V Off-State Leakage Current @ VDRM IDRM : 5 uA
Gate Trigger Voltage (Vgt) : 1.3 V Gate Trigger Current (Igt) : 35 mA
Holding Current (Ih Max) : 35 mA Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : DPAK Packaging : Reel
Description
Breakover Current IBO Max :
On-State RMS Current (It RMS) :
Rated Repetitive Off-State Voltage VDRM : 600 V
Off-State Leakage Current @ VDRM IDRM : 5 uA
Gate Trigger Voltage (Vgt) : 1.3 V
Mounting Style : SMD/SMT
Packaging : Reel
Gate Trigger Current (Igt) : 35 mA
Holding Current (Ih Max) : 35 mA
Package / Case : DPAK
Parameters:
Technical/Catalog InformationT435-600B-TR
VendorSTMicroelectronics (VA)
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Triac TypeAlternistor - Snubberless
ConfigurationSingle
Voltage - Off State600V
Current - On State (It (RMS)) (Max)4A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.3V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)35mA
Current - Hold (Ih) (Max)35mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)30A, 31A