T435-600B
Triacs 4.0 Amp 600 Volt
product image
T435-600B Picture
SeekIC No. : 00201490 Detail
T435-600B: Triacs 4.0 Amp 600 Volt
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
T435-600B
Mfg:
STMicroelectronics
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Rated Repetitive Off-State Voltage VDRM : 600 V Off-State Leakage Current @ VDRM IDRM : 5 uA
Gate Trigger Voltage (Vgt) : 1.3 V Gate Trigger Current (Igt) : 35 mA
Holding Current (Ih Max) : 35 mA Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : DPAK Packaging : Tube
Description
Breakover Current IBO Max :
On-State RMS Current (It RMS) :
Rated Repetitive Off-State Voltage VDRM : 600 V
Off-State Leakage Current @ VDRM IDRM : 5 uA
Gate Trigger Voltage (Vgt) : 1.3 V
Packaging : Tube
Mounting Style : SMD/SMT
Gate Trigger Current (Igt) : 35 mA
Holding Current (Ih Max) : 35 mA
Package / Case : DPAK
Pinout
  Connection Diagram
Description
The T435-600B is designed as one kind of high performance triac that can be used in AC control applications. T435-600B using surface mount technology where high commutating and surge performances are required (like power tools, Solid State Relay). Features of the T835-600B are:(1)ITRMS = 4 A; (2)sensitive gate: IGT </= 10mA and 35mA; (3)high commutation technology; (4)high ITSM capability.
The absolute maximum ratings of the T435-600B can be summarized as:(1)RMS on-state current (360° conduction angle): 4 A;(2)Non repetitive surge peak on-state current (Tj initial = 25°C): 30 or 31 A;(3)Storage temperature range: -40 to +150 ;(4)Operating junction temperature range: -40 to +125 ;(5)Maximum temperature for soldering during 10 s: 260 °C. If you want to know more information such as the electrical characteristics about T435-600B, please download the datasheet in www.seekic.com or www.chinaicmart.com.
Parameters:
Technical/Catalog InformationT435-600B
VendorSTMicroelectronics
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Triac TypeAlternistor - Snubberless
ConfigurationSingle
Voltage - Off State600V
Current - On State (It (RMS) (Max)4A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.3V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)35mA
Current - Hold (Ih) (Max)35mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)30A, 31A