T494A104K050AT
Tantalum Capacitors - Solid SMD .10UF 50V E10000
product image
T494A104K050AT Picture
SeekIC No. : 001083995 Detail
T494A104K050AT: Tantalum Capacitors - Solid SMD .10UF 50V E10000
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
T494A104K050AT
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Capacitance : 0.1 uF Voltage Rating : 50 Volts
ESR : 10 Ohms Tolerance : 10 %
Case Code - in : 1206 Case Code - mm : 3216
Height : 1.8 mm Mfr Case Code : A Case
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C Series : T494
Product : Tantalum Solid Low ESR Industrial Grade Packaging : Reel
Description
Tolerance : 10 %
Case Code - in : 1206
Case Code - mm : 3216
Height : 1.8 mm
Mfr Case Code : A Case
Packaging : Reel
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C
Product : Tantalum Solid Low ESR Industrial Grade
Voltage Rating : 50 Volts
ESR : 10 Ohms
Series : T494
Capacitance : 0.1 uF
Parameters:
Technical/Catalog InformationT494A104K050AT
VendorKemet
CategoryCapacitors
Capacitance0.1F
Voltage - Rated 50V
Tolerance±10%
Package / Case3216-18 (EIA) 1206
PackagingTape & Reel (TR)
FeaturesGeneral Purpose
Maximum Temperature-55°C ~ 125°C
Lead Spacing-
ESR (Equivalent Series Resistance)10.00 Ohm