T495D476K020ATE100
Tantalum Capacitors - Solid SMD 20volt 47uF ESR=100
product image
T495D476K020ATE100 Picture
SeekIC No. : 001084898 Detail
T495D476K020ATE100: Tantalum Capacitors - Solid SMD 20volt 47uF ESR=100
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
T495D476K020ATE100
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Capacitance : 47 uF Voltage Rating : 20 Volts
ESR : 100 mOhms Tolerance : 10 %
Case Code - in : 2917 Case Code - mm : 7343
Height : 3.1 mm Mfr Case Code : D Case
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C Series : T495
Product : Tantalum Solid Low ESR Standard Grade Packaging : Reel
Description
Tolerance : 10 %
Packaging : Reel
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C
Product : Tantalum Solid Low ESR Standard Grade
Capacitance : 47 uF
Case Code - in : 2917
Case Code - mm : 7343
Height : 3.1 mm
Mfr Case Code : D Case
Voltage Rating : 20 Volts
ESR : 100 mOhms
Series : T495
Parameters:
Technical/Catalog InformationT495D476K020ATE100
VendorKemet (VA)
CategoryCapacitors
Capacitance47F
Voltage - Rated 20V
Tolerance±10%
Package / Case7343-31 (EIA)
PackagingDigi-Reel?
FeaturesGeneral Purpose
Maximum Temperature-55°C ~ 125°C
Lead Spacing-
ESR (Equivalent Series Resistance)100.0 mOhm