T496B106K006ATE3K5
Tantalum Capacitors - Solid SMD 6V 10uF 10% B
product image
T496B106K006ATE3K5 Picture
SeekIC No. : 001092133 Detail
T496B106K006ATE3K5: Tantalum Capacitors - Solid SMD 6V 10uF 10% B
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
T496B106K006ATE3K5
Quick Details
Capacitance : 10 uF Voltage Rating : 6.3 Volts
ESR : 3.5 Ohms Tolerance : 10 %
Case Code - in : 1411 Case Code - mm : 3528
Height : 2.1 mm Mfr Case Code : B Case
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C Series : T496
Product : Tantalum Solid Fused Packaging : Reel
Description
Tolerance : 10 %
Packaging : Reel
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C
Case Code - in : 1411
Case Code - mm : 3528
Height : 2.1 mm
Mfr Case Code : B Case
Voltage Rating : 6.3 Volts
Capacitance : 10 uF
ESR : 3.5 Ohms
Product : Tantalum Solid Fused
Series : T496
Parameters:
Technical/Catalog InformationT496B106K006ATE3K5
VendorKemet (VA)
CategoryCapacitors
Capacitance10F
Voltage - Rated 6.3V
Tolerance±10%
Package / Case3528-21 (EIA)
PackagingDigi-Reel?
FeaturesFail Safe with Built-in Fuse
Maximum Temperature-55°C ~ 125°C
Lead Spacing-
ESR (Equivalent Series Resistance)3.500 Ohm