T620022004DN
SCR PHASE CTRL MOD 200V 200A
product image
T620022004DN Picture
SeekIC No. : 004132709 Detail
T620022004DN: SCR PHASE CTRL MOD 200V 200A
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
T620022004DN
  • Qty
  • 0~10
Quick Details
Series: - Manufacturer: Powerex Inc
Structure: Single Number of SCRs, Diodes: 1 SCR
Voltage - Off State: 200V Package / Case : TSSOP-38
Current - Gate Trigger (Igt) (Max): 150mA Current - On State (It (AV)) (Max): 200A
Current - On State (It (RMS)) (Max): 315A Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm): 3650A, 4000A
Current - Hold (Ih) (Max): - Mounting Type: Chassis Mount, 8" Wire Lead
Package / Case: TO-200AB, A-PUK
Description
Series: -
Structure: Single
Number of SCRs, Diodes: 1 SCR
Current - Gate Trigger (Igt) (Max): 150mA
Packaging: Bulk
Manufacturer: Powerex Inc
Current - Hold (Ih) (Max): -
Mounting Type: Chassis Mount, 8" Wire Lead
Voltage - Off State: 200V
Current - On State (It (AV)) (Max): 200A
Current - On State (It (RMS)) (Max): 315A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm): 3650A, 4000A
Parameters:
Technical/Catalog InformationT620022004DN
VendorPowerex Inc
CategoryDiscrete Semiconductor Products
SCR TypeStandard Recovery
Voltage - Off State200V
Current - Hold (Ih) (Max)-
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)3V