T620103004DN
SCR PHASE CTRL MOD 1000V 300A
product image
T620103004DN Picture
SeekIC No. : 004132082 Detail
T620103004DN: SCR PHASE CTRL MOD 1000V 300A
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
T620103004DN
  • Qty
  • 0~7
Quick Details
Series: - Manufacturer: Powerex Inc
Structure: Single Number of SCRs, Diodes: 1 SCR
Package / Case : TSSOP-38 Voltage - Off State: 1000V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max): 150mA Current - On State (It (AV)) (Max): 300A
Current - On State (It (RMS)) (Max): 470A Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm): 5000A, 5500A
Current - Hold (Ih) (Max): - Mounting Type: Chassis Mount, 8" Wire Lead
Package / Case: TO-200AB, A-PUK
Description
Series: -
Structure: Single
Number of SCRs, Diodes: 1 SCR
Current - Gate Trigger (Igt) (Max): 150mA
Packaging: Bulk
Manufacturer: Powerex Inc
Current - Hold (Ih) (Max): -
Current - On State (It (AV)) (Max): 300A
Current - On State (It (RMS)) (Max): 470A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm): 5000A, 5500A
Mounting Type: Chassis Mount, 8" Wire Lead
Voltage - Off State: 1000V
Parameters:
Technical/Catalog InformationT620103004DN
VendorPowerex Inc
CategoryDiscrete Semiconductor Products
SCR TypeStandard Recovery
Voltage - Off State1000V
Current - Hold (Ih) (Max)-
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)3V