TA20061803DH
SCR PHASE CTRL 600V 1800A
product image
TA20061803DH Picture
SeekIC No. : 004132157 Detail
TA20061803DH: SCR PHASE CTRL 600V 1800A
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
TA20061803DH
  • Qty
  • 0~2
Quick Details
Series: - Manufacturer: Powerex Inc
Structure: Single Number of SCRs, Diodes: 1 SCR
Voltage - Off State: 600V Package / Case : TSSOP-38
Current - Gate Trigger (Igt) (Max): 200mA Current - On State (It (AV)) (Max): 1800A
Current - On State (It (RMS)) (Max): 2820A Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm): 36500A, 40000A
Current - Hold (Ih) (Max): - Mounting Type: Chassis Mount
Package / Case: TO-200AE Variation
Description
Series: -
Mounting Type: Chassis Mount
Structure: Single
Number of SCRs, Diodes: 1 SCR
Packaging: Bulk
Manufacturer: Powerex Inc
Current - Hold (Ih) (Max): -
Voltage - Off State: 600V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max): 200mA
Current - On State (It (AV)) (Max): 1800A
Current - On State (It (RMS)) (Max): 2820A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm): 36500A, 40000A
Parameters:
Technical/Catalog InformationTA20061803DH
VendorPowerex Inc
CategoryDiscrete Semiconductor Products
SCR TypeStandard Recovery
Voltage - Off State600V
Current - Hold (Ih) (Max)-
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)4.5V