TAJA104K035YNJ
Tantalum Capacitors - Solid SMD 35V 0.1uF 10%
product image
TAJA104K035YNJ Picture
SeekIC No. : 001092158 Detail
TAJA104K035YNJ: Tantalum Capacitors - Solid SMD 35V 0.1uF 10%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
TAJA104K035YNJ
Mfg:
AVX
Quick Details
Capacitance : 0.1 uF Voltage Rating : 35 Volts
ESR : 24 Ohms Tolerance : 10 %
Case Code - in : 1206 Case Code - mm : 3216
Height : 1.8 mm Mfr Case Code : A Case
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C Series : TAJ
Product : Tantalum Solid Standard Grade - Other Various Packaging : Reel
Description
Tolerance : 10 %
Case Code - in : 1206
Case Code - mm : 3216
Height : 1.8 mm
Mfr Case Code : A Case
Packaging : Reel
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C
Product : Tantalum Solid Standard Grade - Other Various
Voltage Rating : 35 Volts
Series : TAJ
Capacitance : 0.1 uF
ESR : 24 Ohms
Parameters:
Technical/Catalog InformationTAJA104K035YNJ
VendorAVX Corporation
CategoryCapacitors
Capacitance0.1F
Voltage - Rated 35V
Tolerance±10%
Package / Case3216-18 (EIA) 1206
PackagingTape & Reel (TR)
FeaturesGeneral Purpose
Maximum Temperature-55°C ~ 125°C
Lead Spacing-
ESR (Equivalent Series Resistance)24.0 mOhm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C