TAJA105K016RNJ
Tantalum Capacitors - Solid SMD 16volts 1uF 10%
product image
TAJA105K016RNJ Picture
SeekIC No. : 001082592 Detail
TAJA105K016RNJ: Tantalum Capacitors - Solid SMD 16volts 1uF 10%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
TAJA105K016RNJ
Mfg:
AVX
  • Qty
  • 0~1
Quick Details
Capacitance : 1 uF Voltage Rating : 16 Volts
Tolerance : 10 % Case Code - in : 1206
Case Code - mm : 3216 Height : 1.8 mm
Mfr Case Code : A Case Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C
Series : TAJ Product : Tantalum Solid Standard Grade - Other Various
Packaging : Reel
Description
ESR :
Tolerance : 10 %
Case Code - in : 1206
Case Code - mm : 3216
Height : 1.8 mm
Mfr Case Code : A Case
Packaging : Reel
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C
Product : Tantalum Solid Standard Grade - Other Various
Voltage Rating : 16 Volts
Capacitance : 1 uF
Series : TAJ
Parameters:
Technical/Catalog InformationTAJA105K016RNJ
VendorAVX Corporation (VA)
CategoryCapacitors
Capacitance1.0F
Voltage - Rated 16V
Tolerance±10%
Package / Case3216-18 (EIA) 1206
PackagingDigi-Reel?
FeaturesGeneral Purpose
Maximum Temperature-55°C ~ 125°C
Lead Spacing-
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C