TAJA106M004RNJ
CAP TANT 10UF 4V 20% 1206
product image
TAJA106M004RNJ Picture
SeekIC No. : 002980249 Detail
TAJA106M004RNJ: CAP TANT 10UF 4V 20% 1206
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
TAJA106M004RNJ
Quick Details
Series: TAJ Manufacturer: AVX Corporation
Capacitance: 10µF Maximum Limiting Voltage : 3.5 V
Voltage - Rated: 4V Tolerance: ±20%
ESR (Equivalent Series Resistance): - Type: Molded
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: 1206 (3216 Metric) Size / Dimension: 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max): 0.071" (1.80mm) Lead Spacing: -
Manufacturer Size Code: A Features: General Purpose
Packaging: Tape & Reel (TR)
Description
Tolerance: ±20%
ESR (Equivalent Series Resistance): -
Type: Molded
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C
Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: 1206 (3216 Metric)
Size / Dimension: 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Lead Spacing: -
Features: General Purpose
Failure Rate: -
Height - Seated (Max): 0.071" (1.80mm)
Manufacturer Size Code: A
Capacitance: 10µF
Voltage - Rated: 4V
Series: TAJ
Manufacturer: AVX Corporation
Packaging: Tape & Reel (TR)
Parameters:
Technical/Catalog InformationTAJA106M004RNJ
VendorAVX Corporation
CategoryCapacitors
Capacitance10F
Voltage - Rated 4V
Tolerance±20%
Package / Case3216-18 (EIA) 1206
FeaturesGeneral Purpose
Maximum Temperature-55°C ~ 125°C
Lead Spacing-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C