TAJA224K050RNJ
Tantalum Capacitors - Solid SMD 50V 0.22uF 10%
product image
TAJA224K050RNJ Picture
SeekIC No. : 001081892 Detail
TAJA224K050RNJ: Tantalum Capacitors - Solid SMD 50V 0.22uF 10%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
TAJA224K050RNJ
Mfg:
AVX
  • Qty
  • 0~1
Quick Details
Capacitance : 0.22 uF Voltage Rating : 50 Volts
ESR : 18 Ohms Tolerance : 10 %
Case Code - in : 1206 Case Code - mm : 3216
Height : 1.8 mm Mfr Case Code : A Case
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C Series : TAJ
Product : Tantalum Solid Standard Grade - Other Various Packaging : Reel
Description
Tolerance : 10 %
Case Code - in : 1206
Case Code - mm : 3216
Height : 1.8 mm
Mfr Case Code : A Case
Packaging : Reel
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C
Product : Tantalum Solid Standard Grade - Other Various
Voltage Rating : 50 Volts
Series : TAJ
Capacitance : 0.22 uF
ESR : 18 Ohms
Parameters:
Technical/Catalog InformationTAJA224K050RNJ
VendorAVX Corporation
CategoryCapacitors
Capacitance0.22F
Voltage - Rated 50V
Tolerance±10%
Package / Case3216-18 (EIA) 1206
PackagingTape & Reel (TR)
FeaturesGeneral Purpose
Maximum Temperature-55°C ~ 125°C
Lead Spacing-
ESR (Equivalent Series Resistance)18.00 Ohm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C