TAJA475K016RNJ
Tantalum Capacitors - Solid SMD 16volts 4.7uF 10%
product image
TAJA475K016RNJ Picture
SeekIC No. : 001082473 Detail
TAJA475K016RNJ: Tantalum Capacitors - Solid SMD 16volts 4.7uF 10%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
TAJA475K016RNJ
Quick Details
Capacitance : 4.7 uF Voltage Rating : 16 Volts
ESR : 4 Ohms Tolerance : 10 %
Case Code - in : 1206 Case Code - mm : 3216
Height : 1.8 mm Mfr Case Code : A Case
Description
Tolerance : 10 %
Case Code - in : 1206
Case Code - mm : 3216
Height : 1.8 mm
Mfr Case Code : A Case
Voltage Rating : 16 Volts
Capacitance : 4.7 uF
ESR : 4 Ohms
Series : TAJ
Parameters:
Technical/Catalog InformationTAJA475K016RNJ
VendorAVX Corporation (VA)
CategoryCapacitors
Capacitance4.7F
Voltage - Rated 16V
Tolerance±10%
Package / Case3216-18 (EIA) 1206
PackagingDigi-Reel?
FeaturesGeneral Purpose
Maximum Temperature-55°C ~ 125°C
Lead Spacing-
ESR (Equivalent Series Resistance)4.000 Ohm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C