TAJB106K020RNJ
Tantalum Capacitors - Solid SMD 20volts 10uF 10%
product image
TAJB106K020RNJ Picture
SeekIC No. : 001083233 Detail
TAJB106K020RNJ: Tantalum Capacitors - Solid SMD 20volts 10uF 10%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
TAJB106K020RNJ
Mfg:
AVX
  • Qty
  • 0~1
Quick Details
Capacitance : 10 uF Voltage Rating : 20 Volts
ESR : 2.1 Ohms Tolerance : 10 %
Case Code - in : 1210 Case Code - mm : 3528
Height : 2.1 mm Mfr Case Code : B Case
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C Series : TAJ
Product : Tantalum Solid Standard Grade - Other Various Packaging : Reel
Description
Tolerance : 10 %
Packaging : Reel
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C
Product : Tantalum Solid Standard Grade - Other Various
Case Code - mm : 3528
Height : 2.1 mm
Mfr Case Code : B Case
Capacitance : 10 uF
Voltage Rating : 20 Volts
ESR : 2.1 Ohms
Case Code - in : 1210
Series : TAJ
Parameters:
Technical/Catalog InformationTAJB106K020RNJ
VendorAVX Corporation (VA)
CategoryCapacitors
Capacitance10F
Voltage - Rated 20V
Tolerance±10%
Package / Case3528-21 (EIA)
PackagingDigi-Reel?
FeaturesGeneral Purpose
Maximum Temperature-55°C ~ 125°C
Lead Spacing-
ESR (Equivalent Series Resistance)2.100 Ohm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C