TAJD107K010RNJ
Tantalum Capacitors - Solid SMD 10volts 100uF 10%
product image
TAJD107K010RNJ Picture
SeekIC No. : 001082015 Detail
TAJD107K010RNJ: Tantalum Capacitors - Solid SMD 10volts 100uF 10%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
TAJD107K010RNJ
Mfg:
AVX
  • Qty
  • 0~1
Quick Details
Capacitance : 100 uF Voltage Rating : 10 Volts
ESR : 0.7 Ohms Tolerance : 10 %
Case Code - in : 2917 Case Code - mm : 7343
Height : 3.1 mm Mfr Case Code : D Case
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C Series : TAJ
Product : Tantalum Solid Standard Grade - Other Various Packaging : Reel
Description
Voltage Rating : 10 Volts
Tolerance : 10 %
Packaging : Reel
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C
Product : Tantalum Solid Standard Grade - Other Various
Capacitance : 100 uF
Case Code - in : 2917
Case Code - mm : 7343
Height : 3.1 mm
Mfr Case Code : D Case
ESR : 0.7 Ohms
Series : TAJ
Parameters:
Technical/Catalog InformationTAJD107K010RNJ
VendorAVX Corporation (VA)
CategoryCapacitors
Capacitance100F
Voltage - Rated 10V
Tolerance±10%
Package / Case7343-31 (EIA)
PackagingDigi-Reel?
FeaturesGeneral Purpose
Maximum Temperature-55°C ~ 125°C
Lead Spacing-
ESR (Equivalent Series Resistance)900.0 mOhm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C