TAJD476M016RNJ
Tantalum Capacitors - Solid SMD 16volts 47uF 20%
product image
TAJD476M016RNJ Picture
SeekIC No. : 001082541 Detail
TAJD476M016RNJ: Tantalum Capacitors - Solid SMD 16volts 47uF 20%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
TAJD476M016RNJ
Quick Details
Capacitance : 47 uF Voltage Rating : 16 Volts
ESR : 0.8 Ohms Tolerance : 20 %
Case Code - in : 2917 Case Code - mm : 7343
Height : 3.1 mm Mfr Case Code : D Case
Packaging : Reel
Tolerance : 20 %
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C
Product : Tantalum Solid Standard Grade - Other Various
Voltage Rating : 16 Volts
Capacitance : 47 uF
Case Code - in : 2917
Case Code - mm : 7343
Height : 3.1 mm
Mfr Case Code : D Case
ESR : 0.8 Ohms
Series : TAJ
Parameters:
Technical/Catalog InformationTAJD476M016RNJ
VendorAVX Corporation (VA)
CategoryCapacitors
Capacitance47F
Voltage - Rated 16V
Tolerance±20%
Package / Case7343-31 (EIA)
PackagingDigi-Reel?
FeaturesGeneral Purpose
Maximum Temperature-55°C ~ 125°C
Lead Spacing-
ESR (Equivalent Series Resistance)900.0 mOhm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C