TAJD477K006RNJ
Tantalum Capacitors - Solid SMD 6.3volts 470uF 10%
product image
TAJD477K006RNJ Picture
SeekIC No. : 001084224 Detail
TAJD477K006RNJ: Tantalum Capacitors - Solid SMD 6.3volts 470uF 10%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
TAJD477K006RNJ
Quick Details
Capacitance : 470 uF Voltage Rating : 6.3 Volts
ESR : 0.4 Ohms Tolerance : 10 %
Case Code - in : 2917 Case Code - mm : 7343
Height : 3.1 mm Mfr Case Code : D Case
Description
Tolerance : 10 %
Voltage Rating : 6.3 Volts
Case Code - in : 2917
Case Code - mm : 7343
Height : 3.1 mm
Mfr Case Code : D Case
Capacitance : 470 uF
ESR : 0.4 Ohms
Series : TAJ
Parameters:
Technical/Catalog InformationTAJD477K006RNJ
VendorAVX Corporation (VA)
CategoryCapacitors
Capacitance470F
Voltage - Rated 6.3V
Tolerance±10%
Package / Case7343-31 (EIA)
PackagingDigi-Reel?
FeaturesGeneral Purpose
Maximum Temperature-55°C ~ 125°C
Lead Spacing-
ESR (Equivalent Series Resistance)400.0 mOhm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C