TAP224K035DTS
Tantalum Capacitors - Solid Leaded 35V 0.22uF 10% Radial
product image
TAP224K035DTS Picture
SeekIC No. : 001070827 Detail
TAP224K035DTS: Tantalum Capacitors - Solid Leaded 35V 0.22uF 10% Radial
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
TAP224K035DTS
  • 0~1
  • 1~50
Quick Details
Capacitance : 0.22 uF Voltage Rating : 35 Volts
ESR : 17 Ohms Tolerance : 10 %
Termination Style : Radial Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C
Dimensions : 4.5 mm Dia. x 7 mm L Lead Spacing : 2.5 mm
Series : TAP Product : Tantalum Solid Dipped
Packaging : Ammo
Description
Tolerance : 10 %
Termination Style : Radial
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C
Lead Spacing : 2.5 mm
Series : TAP
Product : Tantalum Solid Dipped
Voltage Rating : 35 Volts
Dimensions : 4.5 mm Dia. x 7 mm L
Capacitance : 0.22 uF
ESR : 17 Ohms
Packaging : Ammo
Parameters:
Technical/Catalog InformationTAP224K035DTS
VendorAVX Corporation
CategoryCapacitors
Capacitance0.22F
Voltage - Rated 35V
Tolerance±10%
Package / CaseRadial
PackagingTape & Box (TB)
FeaturesGeneral Purpose
Maximum Temperature-55°C ~ 125°C
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)17.00 Ohm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C