TB1300H-13-F
Sidacs 120V 100A
product image
TB1300H-13-F Picture
SeekIC No. : 00200936 Detail
TB1300H-13-F: Sidacs 120V 100A
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
TB1300H-13-F
Mfg:
Diodes Inc.
Quick Details
Non Repetitive On-State Current : 50 A Rated Repetitive Off-State Voltage VDRM : 120 V
Off-State Leakage Current @ VDRM IDRM : 0.005 mA Holding Current (Ih Max) : 800 mA
On-State Voltage : 3.5 V at 1 A Maximum Operating Temperature : + 150 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : SMB
Description
Breakover Voltage VBO :
Breakover Current IBO Max :
Off-State Capacitance CO :
Non Repetitive On-State Current : 50 A
Mounting Style : SMD/SMT
Rated Repetitive Off-State Voltage VDRM : 120 V
Off-State Leakage Current @ VDRM IDRM : 0.005 mA
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Package / Case : SMB
Holding Current (Ih Max) : 800 mA
On-State Voltage : 3.5 V at 1 A
Parameters:
Technical/Catalog InformationTB1300H-13-F
VendorDiodes Inc
CategoryOver Voltage, Current, Temperature Devices
Package / CaseDO-214AA (SMB)
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance120pF
Voltage - Breakover160.0V
Current - Peak Pulse (8 x 20s)400A
Current - Peak Pulse (10 x 1000s)100A
Number of Circuits1 - Single
Voltage - Off State120V
Lead Free StatusLead Free Compliant by Exemption
RoHS StatusRoHS Compliant
Other Names TB1300H 13 F