IC COUNTER/REG CMOS 8-BIT 16DIP
TC74HC592AP(F): IC COUNTER/REG CMOS 8-BIT 16DIP
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Series: | 74HC | Manufacturer: | Toshiba | ||
| Logic Family : | MC145 | Logic Type: | Binary Counter | ||
| Direction: | Up | Number of Elements: | 1 | ||
| Number of Bits per Element: | 8 | Reset: | Asynchronous | ||
| Timing: | - | Count Rate: | 35MHz | ||
| Trigger Type: | Positive Edge | Voltage - Supply: | 2 V ~ 6 V | ||
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C | Mounting Type: | Through Hole | ||
| Package / Case: | 16-DIP (0.300", 7.62mm) | Supplier Device Package: | 16-DIP |
| Technical/Catalog Information | TC74HC592AP(F) |
| Vendor | Toshiba |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Logic Type | Binary Counter |
| Trigger Type | Positive Edge |
| Voltage - Supply | 2 V ~ 6 V |
| Number of Bits per Element | 8 |
| Number of Elements | 1 - Single |
| Direction | Up |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 16-DIP |
| Reset | Asynchronous |
| Packaging | Tube |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Count Rate | 35MHz |
| Timing | - |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | TC74HC592AP F TC74HC592APF TC74HC592APF ND TC74HC592APFND TC74HC592APF |