TIP120-BP
Transistors Bipolar (BJT) NPN 60V 5A 65W
product image
TIP120-BP Picture
SeekIC No. : 00209596 Detail
TIP120-BP: Transistors Bipolar (BJT) NPN 60V 5A 65W
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
TIP120-BP
Mfg:
Micro Commercial Components (MCC)
Quick Details
Transistor Polarity : NPN Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 60 V
Emitter- Base Voltage VEBO : 60 V Maximum DC Collector Current : 8 A
Maximum Operating Temperature : + 150 C Mounting Style : Through Hole
Package / Case : TO-220 Packaging : Tube
Description
DC Collector/Base Gain hfe Min :
Configuration :
Maximum Operating Frequency :
Transistor Polarity : NPN
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Mounting Style : Through Hole
Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 60 V
Packaging : Tube
Maximum DC Collector Current : 8 A
Package / Case : TO-220
Emitter- Base Voltage VEBO : 60 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationTIP120-BP
VendorMicro Commercial Co
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Transistor TypeNPN - Darlington
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)60V
Current - Collector (Ic) (Max)5A
Power - Max65W
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce1000 @ 500mA, 3V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic2V @ 12mA, 3A
Frequency - Transition-
Current - Collector Cutoff (Max)500A