TK15A50D(Q,M)
MOSFET MOSFET N-CH 500V, 15A
product image
TK15A50D(Q,M) Picture
SeekIC No. : 00152324 Detail
TK15A50D(Q,M): MOSFET MOSFET N-CH 500V, 15A
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
TK15A50D(Q,M)
Mfg:
Toshiba
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 500 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 30 V Continuous Drain Current : 15 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.3 Ohms at 10 V (Typ) Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 150 C Package / Case : TO-220SIS
Packaging : Tray
Description
Mounting Style :
Transistor Polarity : N-Channel
Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Drain-Source Breakdown Voltage : 500 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 30 V
Continuous Drain Current : 15 A
Package / Case : TO-220SIS
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.3 Ohms at 10 V (Typ)