TLC7725ID
Supervisory Circuits 2.25V Micropwr Sup
product image
TLC7725ID Picture
SeekIC No. : 00543449 Detail
TLC7725ID: Supervisory Circuits 2.25V Micropwr Sup
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
TLC7725ID
Mfg:
Texas Instruments
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Number of Voltages Monitored : 1 Monitored Voltage : 5 V
Undervoltage Threshold : 2.25 V Overvoltage Threshold : 2.32 V
Output Type : Push-Pull Manual Reset : Not Resettable
Watchdog : No Watchdog Power-Up Reset Delay (Typ) : Adjustable
Supply Voltage - Max : 6 V Supply Voltage - Min : 2 V
Supply Current (Typ) : 9 uA Maximum Power Dissipation : 725 mW
Maximum Operating Temperature : + 85 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : SOIC-8 Packaging : Tube
Description
Battery Backup Switching :
Manual Reset : Not Resettable
Maximum Operating Temperature : + 85 C
Mounting Style : SMD/SMT
Number of Voltages Monitored : 1
Monitored Voltage : 5 V
Watchdog : No Watchdog
Supply Voltage - Max : 6 V
Packaging : Tube
Package / Case : SOIC-8
Power-Up Reset Delay (Typ) : Adjustable
Supply Voltage - Min : 2 V
Output Type : Push-Pull
Supply Current (Typ) : 9 uA
Maximum Power Dissipation : 725 mW
Undervoltage Threshold : 2.25 V
Overvoltage Threshold : 2.32 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationTLC7725ID
VendorTexas Instruments
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
OutputPush-Pull, Totem Pole
ResetActive High/Active Low
Package / Case8-SOIC (3.9mm Width)
PackagingTube
Number of Voltages Monitored1
Reset Timeout1.1 ms Minimum
TypeSimple Reset/Power-On Reset
Voltage - Threshold2.25V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C