TLE6280GP
Motor / Motion / Ignition Controllers & Drivers
product image
TLE6280GP Picture
SeekIC No. : 00534112 Detail
TLE6280GP: Motor / Motion / Ignition Controllers & Drivers
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
TLE6280GP
Mfg:
Infineon Technologies
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Type : 3 Phase Bridge Driver Supply Current : 28 mA
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : DSO
Packaging : Reel
Description
Product :
Operating Supply Voltage :
Mounting Style : SMD/SMT
Packaging : Reel
Package / Case : DSO
Type : 3 Phase Bridge Driver
Supply Current : 28 mA
Features:
* Compatible to very low ohmic norm level input N-Channel Mosfets
* Separate input for each MOSFET
* PWM frequency up to 30kHz
* Fulfills specification down to 9V supply voltage
* Low EMC sensitivity and emission
* Separate Source connection for each MOSFET
* Adjustable dead time
* Adjustable dI/dt limitation
* Short circuit protection with adjustable current limitation
* Driver undervoltage warning
* Reverse polarity protection
* Disable function
*Input with TTL characteristics
* Error flag
* Thermal overload warning for driver IC
* Shoot through protection
* Shoot through option
* Integrated bootstrap diodes
Application
* Dedicated for 3-phase high current motor bridges in PWM control mode. This device fulfills requirements in 12V automotive applications
Description
The TLE6280GP is a kind of 3-phase bridge driver IC for MOSFET power stages with multiple protection functions, which are dedicated for 3-phase high current motor bridges in PWM control mode. This device fulfills requirements in 12V automotive applications. In the automotive sector there are more and more applications requiring high performance motor drives, such as electro-hydraulic or electric power steering. In these applications 3-phase motors, synchronous and asynchronous, are used, combining high output performance, low space requirements and high reliability.
The features of TLE6280GP are (1)compatible to very low ohmic normal; (2)level input N-Channel Mosfets; (3)PWM frequency up to 30kHz; (4)fulfills specification down to 9V supply voltage; (5)separate input for each MOSFET; (6)low EMC sensitivity and emission; (7)adjustable dead time; (8)separate source connection for each MOSFET; (9)input with TTL characteristics; (10)thermal overload warning for driver IC; (11)shoot through protection; (12)integrated bootstrap diodes ; (13)adjustable dI/dt limitation; (14)short circuit protection with adjustable current limitation; (15)reverse polarity protection; (16)driver undervoltage warning; (17)disable function; (18)error flag; (19)shoot through option.
The product summary of TLE6280GP are turn on current(IOxx(on)): 0.9 A; turn off current(IOxx(off)): 0.85A; supply voltage range(VVs): 8...20 V; gate voltage(VGS): 10 V; temperature range(TJ): -40...+150°C. The maximum ratings of TLE6280GP are (1)supply voltage(VS): -4 ... 45V; (2)operating temperature range(Tj)/storage temperature range(Tstg ): -40 ...+150/-55 ...+150°C; (3)Max. voltage range at Ixx, MFP, DT; (4)ERR: -0.3 ...+7 V; (5)Max. voltage range at SLx2(VSLx): -7 ...+7V; (6)Max. voltage range at SHx3(VSHx): -7 ...+45 V; (7)Max. voltage range at GLx2(VGLx): -7 ...+18V; (8)Max. voltage range at GHx3(VGHx): -7 ...+55V; (9)Max. voltage range at BHx3(VBHx): -0.3 ...+55V; (10)Max. voltage range at VDH4(VVDH): -4 ...+55V; (11)Max. voltage difference Bxx - Sxx(VBxx-VSxx): -0.3 ...+15 V; (12)Max. voltage difference Gxx - Sxx (VGxx-VSxx): -0.3...+11 V; (13)Max. voltage range at CL(VCL): -0.3 ...+10 V; (14)Max. voltage range at CH(VCH): -0.3 ...+18 V; (15)Max. voltage range at DIDT(VDIDT): -7 ...+7V; (16)power dissipation (DC) @ TC=125°C(Ptot): 1.2W; ESD voltage (human body model) JESD22-A114-B Gxx(VESD):1(@ all pins )/2(@ all pins excluding)kV; (17)DIN humidity category, DIN 40 040: E; (18)IEC climatic category, DIN IEC 68-1: 40/150/56; (19)jedec level: 3; (20)thermal resistance junction-case(RthJC): 5K/W.
3-phase bridge driver IC for MOSFET power stages with multiple protection functions.
Parameters:
Technical/Catalog InformationTLE6280GP
VendorInfineon Technologies
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
ApplicationsDC Motor Driver, 3 Phase
Number of Outputs1
Voltage - Supply8 V ~ 20 V
Voltage - Load-
Current - Output-
Operating Temperature-40°C ~ 150°C