TPA-13-6005
Features: SpecificationsDescriptionThe TPA-13-6005 is a kind of Amplifier which offers exceptional performance over the band 6GHz to 13GHz .Teledyne Microwave amplifiers are balanced or feedback designs and manufactured with the latest MIC & MMIC technology. The GaAs FET is used in these ampli...
product image
TPA-13-6005 Picture
SeekIC No. : 004525988 Detail
TPA-13-6005: Features: SpecificationsDescriptionThe TPA-13-6005 is a kind of Amplifier which offers exceptional performance over the band 6GHz to 13GHz .Teledyne Microwave amplifiers are balanced or feedback des...
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
TPA-13-6005
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Features:
Specifications
Description
The TPA-13-6005 is a kind of Amplifier which offers exceptional performance over the band 6GHz to 13GHz .Teledyne Microwave amplifiers are balanced or feedback designs and manufactured with the latest MIC & MMIC technology. The GaAs FET is  used in these amplifiers ,they are well established proven devices from multiple sources.
A complete line of Narrow and broadband Amplifiers which covers the frequency range 500 MHz to 40 GHz are offered by Teledyne Microwave.There are many Other products from Teledyne Microwave ,for example,Transceivers, Synthesizers, and YIG Products.
There are many Specifications of TPA-13-6005.The Frequency Range of TPA-13-6005 is from 6 GHz to 13 GHz.The minmum of Gain is 40 dB.This Amplifier is not Temperature Compensated.The maxmum of Noise Figure is 5.5 dB.The Output Power @ 1dB Compression is 21.5 dBm.The Gain Flatness Vs Frequency is +/-1.5 dB.The 3rd Order Intercept (Typ) is 30 dBm.The Input Voltage of Power Supply is from 11.5 to 15 VDC,Current @ 12 VDC (typ) is 400 mA,and Current @ 12 VDC (max) is 440 mA,The Case Type when Seeing attached Outlineis SX6 .The Temperature Range is 25.