TPA-13-6015
Features: SpecificationsDescriptionThe TPA-13-6015 is a kind of power Amplifier which offers exceptional performance over the band 6GHz to 13GHz .Teledyne Microwave amplifiers are balanced or feedback designs and manufactured with the latest MIC & MMIC technology. The GaAs FET is used in these...
product image
TPA-13-6015 Picture
SeekIC No. : 004525989 Detail
TPA-13-6015: Features: SpecificationsDescriptionThe TPA-13-6015 is a kind of power Amplifier which offers exceptional performance over the band 6GHz to 13GHz .Teledyne Microwave amplifiers are balanced or feedba...
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
TPA-13-6015
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Features:
Specifications
Description
The TPA-13-6015 is a kind of power Amplifier which offers exceptional performance over the band 6GHz to 13GHz .Teledyne Microwave amplifiers are balanced or feedback designs and manufactured with the latest MIC & MMIC technology. The GaAs FET is  used in these amplifiers ,they are well established proven devices from multiple sources.A complete line of Narrow and broadband Amplifiers which covers the frequency range 500 MHz to 40 GHz are offered by Teledyne Microwave.There are many Other products from Teledyne Microwave ,for example,Transceivers, Synthesizers, and YIG Products.
There are many Specifications of TPA-13-6015.The Frequency Range of TPA-13-6015 is from 6 GHz to 13 GHz.The minmum of Gain is 31 dB.This Amplifier is not Temperature Compensated.The maxmum of Noise Figure is 7 dB.The Output Power @ 1dB Compression is 26 dBm.The Gain Flatness Vs Frequency is +/-1.75 dB.The 3rd Order Intercept (Typ) is 23 dBm.The Input Voltage of Power Supply is from 11.5 to 15 VDC,Current @ 12 VDC (typ) is 710 mA,and Current @ 12 VDC (max) is 810 mA,The Case Type when Seeing attached Outlineis SX6.The Temperature Range is 25.