TPC1C221MAD
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded
product image
TPC1C221MAD Picture
SeekIC No. : 00732287 Detail
TPC1C221MAD: Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
TPC1C221MAD
Mfg:
Nichicon
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Capacitance : 220 uF Termination Style : Axial
Dimensions : 12.5 mm Dia. x 20 mm L Product : General Purpose Electrolytic Capacitors
Description
Tolerance :
Voltage Rating :
Operating Temperature Range :
Lead Style :
Packaging :
Product : General Purpose Electrolytic Capacitors
Capacitance : 220 uF
Dimensions : 12.5 mm Dia. x 20 mm L
Termination Style : Axial
Parameters:
Technical/Catalog InformationTPC1C221MAD
VendorNichicon
CategoryCapacitors
Capacitance220F
ESR (Equivalent Series Resistance)-
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Maximum Temperature-40°C ~ 105°C
Size / Dimension0.315" Dia x 0.787" H (8.00mm x 20.00mm)
Lead Spacing-
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
PackagingBulk
Tolerance±20%
Voltage Rating16V