TPDV1025RG
Sidacs THYRISTOR TRIAC
product image
TPDV1025RG Picture
SeekIC No. : 00199612 Detail
TPDV1025RG: Sidacs THYRISTOR TRIAC
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
TPDV1025RG
Mfg:
STMicroelectronics
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Non Repetitive On-State Current : 390 A Rated Repetitive Off-State Voltage VDRM : 1000 V
Off-State Leakage Current @ VDRM IDRM : 0.02 mA On-State Voltage : 1.8 V
Mounting Style : Through Hole Package / Case : TOP3
Description
Breakover Voltage VBO :
Breakover Current IBO Max :
Off-State Capacitance CO :
Maximum Operating Temperature :
Holding Current (Ih Max) :
Mounting Style : Through Hole
Non Repetitive On-State Current : 390 A
Off-State Leakage Current @ VDRM IDRM : 0.02 mA
On-State Voltage : 1.8 V
Package / Case : TOP3
Rated Repetitive Off-State Voltage VDRM : 1000 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationTPDV1025RG
VendorSTMicroelectronics
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Triac TypeAlternistor - Snubberless
ConfigurationSingle
Voltage - Off State1000V (1kV)
Current - On State (It (RMS) (Max)25A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.5V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)150mA
Current - Hold (Ih) (Max)50mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)230A, 250A