TPDV1225
Features: · High commutation: > 88A/ms (400Hz)· Insulating voltage = 2500V(RMS) (UL Recognized: EB81734)· High voltage capability: VDRM = 1200VSpecifications Symbol Parameter Value Unit IT(RMS) RMS on-state current (360° conduction angle) Tc= 85 25 A ITSM No...
product image
TPDV1225 Picture
SeekIC No. : 004526317 Detail
TPDV1225: Features: · High commutation: > 88A/ms (400Hz)· Insulating voltage = 2500V(RMS) (UL Recognized: EB81734)· High voltage capability: VDRM = 1200VSpecifications Symbol Parameter Value ...
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
TPDV1225
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Features:
· High commutation: > 88A/ms (400Hz)
· Insulating voltage = 2500V(RMS) (UL Recognized: EB81734)
· High voltage capability: VDRM = 1200V
Specifications
Symbol
Parameter
Value
Unit
IT(RMS)
RMS on-state current (360° conduction angle)
Tc= 85
25
A
ITSM
Non repetitive surge peakon-state current
( Tj initial = 25)
tp = 2.5ms
390
A
tp = 8.3ms
250
tp = 10ms
230
I²t
I2t Value
tp = 10 ms
265
A²S
dI/dt
Critical rate of rise of on-state current
Gate supply : IG = 500 mA dIG /dt = 1 A/ms.
Repetitive
F = 50 Hz
20
A/µs
Non Repetitive
100
Tstg
Tj
Storage and operating junction temperature range
-40 to +150
-40 to +125
Tl
Maximum lead temperature for soldering during 10s at 4.5 mm from case