TPDV1225RG
Sidacs 25A High Volt Triac 1200V 150mA IGT
product image
TPDV1225RG Picture
SeekIC No. : 00199518 Detail
TPDV1225RG: Sidacs 25A High Volt Triac 1200V 150mA IGT
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
TPDV1225RG
Mfg:
STMicroelectronics
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Non Repetitive On-State Current : 390 A Rated Repetitive Off-State Voltage VDRM : 1200 V
Off-State Leakage Current @ VDRM IDRM : 0.02 mA On-State Voltage : 1.8 V
Mounting Style : Through Hole Package / Case : TO-3P
Description
Breakover Voltage VBO :
Breakover Current IBO Max :
Off-State Capacitance CO :
Maximum Operating Temperature :
Holding Current (Ih Max) :
Mounting Style : Through Hole
Non Repetitive On-State Current : 390 A
Rated Repetitive Off-State Voltage VDRM : 1200 V
Off-State Leakage Current @ VDRM IDRM : 0.02 mA
On-State Voltage : 1.8 V
Package / Case : TO-3P
Parameters:
Technical/Catalog InformationTPDV1225RG
VendorSTMicroelectronics
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Triac TypeAlternistor - Snubberless
ConfigurationSingle
Voltage - Off State1200V (1.2kV)
Current - On State (It (RMS) (Max)25A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.5V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)150mA
Current - Hold (Ih) (Max)50mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)230A, 250A