TPI12011N
TVS Diode Arrays 120V 1mA Bidirect
product image
TPI12011N Picture
SeekIC No. : 00225810 Detail
TPI12011N: TVS Diode Arrays 120V 1mA Bidirect
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
TPI12011N
Mfg:
STMicroelectronics
Quick Details
Polarity : Bidirectional Channels : 4 Channels
Operating Voltage : 105 V Package / Case : SO-8
Capacitance : 150 pF Breakdown Voltage : 120 V
Minimum Operating Temperature : - 55 C Maximum Operating Temperature : + 150 C
Series : TPI Packaging : Tube
Description
Clamping Voltage :
Channels : 4 Channels
Minimum Operating Temperature : - 55 C
Polarity : Bidirectional
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Tube
Package / Case : SO-8
Capacitance : 150 pF
Series : TPI
Operating Voltage : 105 V
Breakdown Voltage : 120 V
Features:
BIDIRECTIONAL TRIPLE CROWBAR PROTECTION.
PEAK PULSE CURRENT : IPP = 30 A , 10/1000 ms.
BREAKDOWN VOLTAGE: TPI80xxN: 80V TPI120xxN: 120V.
AVAILABLEIN SO8 PACKAGES.
LOWDYNAMICBREAKOVERVOLTAGE: TPI80N : 150V TPI120 : 200V
Pinout
  Connection Diagram
Specifications
Symbol
Parameter
Value
Unit
IPP
Peak pulse current (see note 1)
10/1000 ms
5/320 ms
2/10 ms
30
A
ITSM
Non repetitivesurge peak on-state
current (F = 50 Hz).
tp = 10ms
t =1 s
8
A
Tstg
Tj
Storage temperature range
Maximum junction temperature
- 55 to + 150
150
°C
TL
Maximum lead temperature for soldering during 10s
°C
Description
Parameters:
Technical/Catalog InformationTPI12011N
VendorSTMicroelectronics
CategoryCircuit Protection
Package / Case8-SOIC (3.9mm Width)
PackagingTube
TechnologyMixed Technology
ApplicationsISDN
Number of Circuits1 - Single
Voltage - Working105V
Voltage - Clamping120V