TPS40054PWPRG4
DC/DC Switching Controllers Wide Input Freq Synch Buck Cntrlr
product image
TPS40054PWPRG4 Picture
SeekIC No. : 00493292 Detail
TPS40054PWPRG4: DC/DC Switching Controllers Wide Input Freq Synch Buck Cntrlr
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
TPS40054PWPRG4
Quick Details
Input Voltage : 8 V to 40 V Switching Frequency : 1000 KHz
Output Voltage : 8 V to 40 V Number of Outputs : 1
Maximum Operating Temperature : + 85 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : HTSSOP-16
Description
Output Current :
Mounting Style : SMD/SMT
Switching Frequency : 1000 KHz
Package / Case : HTSSOP-16
Input Voltage : 8 V to 40 V
Output Voltage : 8 V to 40 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationTPS40054PWPRG4
Number of Outputs1
Voltage - Input8 ~ 40 V
Voltage - Output0.7 ~ 35 V
Current - Output20A
Power - Output-
Package / Case16-TSSOP Exposed Pad, 16-eTSSOP, 16-HTSSOP
PackagingTape & Reel (TR)
Rds (On)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Switching100kHz ~ 1MHz