TPS40055MPWPREP
DC/DC Switching Controllers Mil Enh Wide Input Synch Buck Cntrlr
product image
TPS40055MPWPREP Picture
SeekIC No. : 00492302 Detail
TPS40055MPWPREP: DC/DC Switching Controllers Mil Enh Wide Input Synch Buck Cntrlr
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
TPS40055MPWPREP
Mfg:
Texas Instruments
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Input Voltage : 8 V to 40 V Output Voltage : 0.7 V to 35 V
Output Current : 20 A Number of Outputs : 1
Maximum Operating Temperature : + 125 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : HTSSOP-16
Description
Switching Frequency :
Mounting Style : SMD/SMT
Maximum Operating Temperature : + 125 C
Output Current : 20 A
Package / Case : HTSSOP-16
Input Voltage : 8 V to 40 V
Output Voltage : 0.7 V to 35 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationTPS40055MPWPREP
VendorTexas Instruments (VA)
Number of Outputs1
Voltage - Input8 ~ 40 V
Voltage - Output-
Current - Output20A
Power - Output-
Package / Case16-TSSOP Exposed Pad, 16-eTSSOP, 16-HTSSOP
PackagingCut Tape (CT)
Rds (On)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Switching520kHz