TPS40057PWP
DC/DC Switching Controllers Wide Input Sync Buck src/sink w/prebias
product image
TPS40057PWP Picture
SeekIC No. : 00492128 Detail
TPS40057PWP: DC/DC Switching Controllers Wide Input Sync Buck src/sink w/prebias
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
TPS40057PWP
Mfg:
Texas Instruments
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Input Voltage : 8 V to 40 V Output Voltage : 0.7 V to 35 V
Number of Outputs : 1 Maximum Operating Temperature : + 85 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : HTSSOP-16
Description
Switching Frequency :
Output Current :
Package / Case : HTSSOP-16
Input Voltage : 8 V to 40 V
Output Voltage : 0.7 V to 35 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationTPS40057PWP
Number of Outputs1
Voltage - Input8 ~ 40 V
Voltage - Output0.7 ~ 35 V
Current - Output20A
Power - Output-
Package / Case16-TSSOP Exposed Pad, 16-eTSSOP, 16-HTSSOP
PackagingTube
Rds (On)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Switching100kHz ~ 1MHz