TPS715345DCKR
Low Dropout (LDO) Regulators 50-mA 3.45-V High Input-Voltage
product image
TPS715345DCKR Picture
SeekIC No. : 00510847 Detail
TPS715345DCKR: Low Dropout (LDO) Regulators 50-mA 3.45-V High Input-Voltage
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
TPS715345DCKR
Mfg:
Texas Instruments
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Input Voltage MAX : 24 V Output Voltage : 3.45 V
Dropout Voltage (Max) : 0.75 V at 50 mA Output Current : 50 mA
Load Regulation : 22 mV Number of Outputs : 1
Output Type : Fixed Maximum Operating Temperature : + 125 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : SOT-5
Description
Number of Outputs : 1
Maximum Operating Temperature : + 125 C
Mounting Style : SMD/SMT
Input Voltage MAX : 24 V
Output Type : Fixed
Output Current : 50 mA
Package / Case : SOT-5
Dropout Voltage (Max) : 0.75 V at 50 mA
Load Regulation : 22 mV
Output Voltage : 3.45 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationTPS715345DCKR
VendorTexas Instruments (VA)
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Regulator TypeSingle Output
Package / CaseSC-70-5, SC-88A, SOT-323-5, SOT-353, 5-TSSOP
PackagingCut Tape (CT)
Regulator TopologyPositive Fixed
Current - Output50mA
Voltage - Output3.45V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Voltage - Input2.5 ~ 24 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)125mA