TSW-137-23-S-S
CONN HEADER 37POS .100" SGL GOLD
product image
TSW-137-23-S-S Picture
SeekIC No. : 004532883 Detail
TSW-137-23-S-S: CONN HEADER 37POS .100" SGL GOLD
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
TSW-137-23-S-S
Mfg:
Samtec Inc (VA)
  • Qty
  • 1~10
Parameters:
Technical/Catalog InformationTSW-137-23-S-S
VendorSamtec Inc (VA)
CategoryConnectors
ColorBlack
Connector TypeUnshrouded
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30in (0.76m)
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Features-
Height Above Board0.100" (2.54mm)
Height Stacking (Mating)-
Mounting TypeThrough Hole
Number of Contacts LoadedAll
Number of Positions 37
Number of Rows1
PackagingBulk
Pitch0.100" (2.54mm)