UCY2C151MHD3TN
CAP ALUM 150UF 160V 20% RADIAL
product image
UCY2C151MHD3TN Picture
SeekIC No. : 002924315 Detail
UCY2C151MHD3TN: CAP ALUM 150UF 160V 20% RADIAL
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
UCY2C151MHD3TN
Quick Details
Series: CY Manufacturer: Nichicon
Capacitance: 150µF Voltage Rating: 160V
Dimensions : 9.8 mm L x 4 mm W x 3 mm H Tolerance: ±20%
Lifetime @ Temp.: 10000 Hrs @ 105°C Operating Temperature: -40°C ~ 105°C
Features: General Purpose Ripple Current: 945mA
ESR (Equivalent Series Resistance): - Impedance: -
Mounting Type: Through Hole Package / Case: Radial, Can
Size / Dimension: 0.630" Dia (16.00mm) Height - Seated (Max): 0.846" (21.50mm)
Lead Spacing: 0.295" (7.50mm) Surface Mount Land Size: -
Description
Tolerance: ±20%
Features: General Purpose
ESR (Equivalent Series Resistance): -
Impedance: -
Mounting Type: Through Hole
Package / Case: Radial, Can
Surface Mount Land Size: -
Packaging: Cut Tape (CT)Alternate Packaging
Operating Temperature: -40°C ~ 105°C
Capacitance: 150µF
Voltage Rating: 160V
Lifetime @ Temp.: 10000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing: 0.295" (7.50mm)
Size / Dimension: 0.630" Dia (16.00mm)
Ripple Current: 945mA
Height - Seated (Max): 0.846" (21.50mm)