UFW2A0R1MDD
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 100volts 0.1uF Radial
product image
UFW2A0R1MDD Picture
SeekIC No. : 00711150 Detail
UFW2A0R1MDD: Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 100volts 0.1uF Radial
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
UFW2A0R1MDD
Mfg:
Nichicon
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Capacitance : 0.1 uF Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 100 Volts Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Termination Style : Radial Dimensions : 5 mm Dia. x 11 mm L
Product : Audio Grade Electrolytic Capacitors Packaging : Bulk
Description
Lead Style :
Tolerance : 20 %
Termination Style : Radial
Packaging : Bulk
Dimensions : 5 mm Dia. x 11 mm L
Product : Audio Grade Electrolytic Capacitors
Voltage Rating : 100 Volts
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Capacitance : 0.1 uF
Parameters:
Technical/Catalog InformationUFW2A0R1MDD
VendorNichicon
CategoryCapacitors
Capacitance0.1F
ESR (Equivalent Series Resistance)-
FeaturesAudio
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Maximum Temperature-40°C ~ 85°C
Size / Dimension0.197" Dia x 0.433" H (5.00mm x 11.00mm)
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
PackagingBulk
Tolerance±20%
Voltage Rating100V