UFW2A100MED
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 100volts 10uF 20%
product image
UFW2A100MED Picture
SeekIC No. : 00714111 Detail
UFW2A100MED: Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 100volts 10uF 20%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
UFW2A100MED
Mfg:
Nichicon
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Capacitance : 10 uF Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 100 Volts Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Termination Style : Radial Dimensions : 6.3 mm Dia. x 11 mm L
Product : Audio Grade Electrolytic Capacitors Packaging : Bulk
Description
Lead Style :
Tolerance : 20 %
Termination Style : Radial
Packaging : Bulk
Product : Audio Grade Electrolytic Capacitors
Dimensions : 6.3 mm Dia. x 11 mm L
Voltage Rating : 100 Volts
Capacitance : 10 uF
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Parameters:
Technical/Catalog InformationUFW2A100MED
VendorNichicon
CategoryCapacitors
Capacitance10F
ESR (Equivalent Series Resistance)-
FeaturesAudio
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Maximum Temperature-40°C ~ 85°C
Size / Dimension0.248" Dia x 0.433" H (6.30mm x 11.00mm)
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
PackagingBulk
Tolerance±20%
Voltage Rating100V