ULQ2003AD
Transistors Darlington Darlington
product image
ULQ2003AD Picture
SeekIC No. : 00216844 Detail
ULQ2003AD: Transistors Darlington Darlington
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
ULQ2003AD
Mfg:
Texas Instruments
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Configuration : Array 7 Transistor Polarity : NPN
Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 50 V Maximum DC Collector Current : 0.5 A
Maximum Operating Temperature : + 85 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : SOIC-16 Packaging : Tube
Description
Emitter- Base Voltage VEBO :
Collector- Base Voltage VCBO :
Maximum Collector Cut-off Current :
Power Dissipation :
Configuration : Array 7
Transistor Polarity : NPN
Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 50 V
Mounting Style : SMD/SMT
Packaging : Tube
Maximum DC Collector Current : 0.5 A
Maximum Operating Temperature : + 85 C
Package / Case : SOIC-16
Description
The ULQ2003AD is designed as a monolithic high-voltage, high-current Darlington transistor array. The device consists of seven NPN darlington pairs that feature high-voltage outputs with common-cathode clamp diodes for switching inductive loads. The collector-current rating of a single Darlington pair is 500 mA. The Darlington pairs may be paralleled for higher current capability. Applications include relay drivers, hammer drivers, lamp drivers, display drivers (LED and gas discharge), line drivers, and logic buffers.
ULQ2003AD has five features. (1)500mA rated collector current (single output). (2)High-voltage outputs is 50V. (3)Output clamp diodes. (4)Inputs compatible with various types of logic. (5)Interchangeable with ULN2001A series. Those are all the main features.
Some absolute maximum ratings of ULQ2003AD have been concluded into several points as follow. (1)Its collector to emitter voltage would be 50V. (2)Its clamp diode reverse voltage would be 50V. (3)Its input voltage would be 30V. (4)Its peak collector current would be 500mA. (5)Its output clamp current would be 500mA. (6)Its total emitter-terminal current would be -2.5A. (7)Its operating free-air temperature range would be from -40°C to 85°C. (8)Its operating junction temperature range would be from -40°C to 105°C. (9)Its storage temperature range would be from -65°C to 150°C. (10)Its lead temperature 1.6mm (1/16 inch) from case for 10 seconds would be 260°C. It should be noted that stresses above those listed in absolute maximum ratings may cause permanent damage to device.
Also some electrical characteristics of ULQ2003AD are concluded as follow. (1)Its on-state input voltage would be max 2.7V at Ic=200mA and would be max 2.9V at Ic=250mA and would be max 3V at Ic=300mA. (2)Its collector to emitter saturation voltage would be typ 0.9V and max 1.2V at Ii=250uA and Ic=100mA and would be typ 1V and max 1.4V at Ii=350uA and Ic=200mA. And so on. If you have any question or suggestion or want to know more information please contact us for details. Thank you!
Parameters:
Technical/Catalog InformationULQ2003AD
VendorTexas Instruments
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Number of Drivers/Receivers7/0
TypeDarlington Array
Voltage - Supply-
Package / Case16-SOIC (3.9mm Width)