UNL5W35K-F
Film Capacitors 35uF 500V 10%
product image
UNL5W35K-F Picture
SeekIC No. : 00953673 Detail
UNL5W35K-F: Film Capacitors 35uF 500V 10%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
UNL5W35K-F
  • Qty
  • 0~1
  • 1~5
  • 5~10
Quick Details
Product Type : DC Link Dielectric : Polypropylene (PP)
Capacitance : 35 uF Tolerance : 10 %
Voltage Rating : 500 Volts Series : UNL
Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C Termination Style : Radial
Lead Spacing : 12.7 mm Dimensions : 35 mm Dia. x 53.7 mm L
Description
Dielectric : Polypropylene (PP)
Tolerance : 10 %
Voltage Rating : 500 Volts
Capacitance : 35 uF
Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C
Series : UNL
Lead Spacing : 12.7 mm
Dimensions : 35 mm Dia. x 53.7 mm L
Parameters:
Technical/Catalog InformationUNL5W35K-F
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance35F
Voltage - Rated 500V
Tolerance±10%
Dielectric MaterialMetallized Polypropylene Film
Package / CaseRadial - 4 lead
PackagingBulk
Maximum Temperature-55°C ~ 85°C
Lead Spacing0.5" (12.70mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)8.0 mOhm