UP2B-680-R
Power Inductors 68uH 1.2A 0.1787ohms
product image
UP2B-680-R Picture
SeekIC No. : 001180789 Detail
UP2B-680-R: Power Inductors 68uH 1.2A 0.1787ohms
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
UP2B-680-R
Mfg:
Cooper Bussmann
  • Qty
  • 0~1
  • 1~55
Quick Details
Inductance : 68 uH Tolerance : 20 %
Maximum DC Current : 1.2 Amps Maximum DC Resistance : 0.1787 Ohms
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C Dimensions : 10.41 mm W x 13.79 mm L x 6 mm H
Termination Style : SMD/SMT
Description
Self Resonant Frequency :
Q Minimum :
Shielding :
Package / Case :
Termination Style : SMD/SMT
Tolerance : 20 %
Inductance : 68 uH
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Maximum DC Current : 1.2 Amps
Dimensions : 10.41 mm W x 13.79 mm L x 6 mm H
Maximum DC Resistance : 0.1787 Ohms
Parameters:
Technical/Catalog InformationUP2B-680-R
VendorCoiltronics/Div of Cooper/Bussmann
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance68H
Tolerance±20%
Package / Case0.550" L x 0.409" W x 0.236" H (13.97mm x 10.41mm x 6.00mm)
PackagingTape & Reel (TR)
TypeFerrite Core
Current 1.5A
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq-
Self Resonant Freq-
DC Resistance (DCR)178.7 mOhm Max