UPS0J102MPD1TD
CAP ALUM 1000UF 6.3V 20% RADIAL
product image
UPS0J102MPD1TD Picture
SeekIC No. : 002909397 Detail
UPS0J102MPD1TD: CAP ALUM 1000UF 6.3V 20% RADIAL
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
UPS0J102MPD1TD
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Series: PS Manufacturer: Nichicon
Capacitance: 1000µF Voltage Rating: 6.3V
Dimensions : 9.8 mm L x 4 mm W x 3 mm H Tolerance: ±20%
Lifetime @ Temp.: 2000 Hrs @ 105°C Operating Temperature: -55°C ~ 105°C
Features: General Purpose Ripple Current: 600mA
ESR (Equivalent Series Resistance): - Impedance: 190 mOhm
Mounting Type: Through Hole Package / Case: Radial, Can
Size / Dimension: 0.394" Dia (10.00mm) Height - Seated (Max): 0.551" (14.00mm)
Lead Spacing: 0.197" (5.00mm) Surface Mount Land Size: -
Description
Tolerance: ±20%
Features: General Purpose
ESR (Equivalent Series Resistance): -
Mounting Type: Through Hole
Package / Case: Radial, Can
Surface Mount Land Size: -
Lead Spacing: 0.197" (5.00mm)
Voltage Rating: 6.3V
Packaging: Cut Tape (CT)Alternate Packaging
Lifetime @ Temp.: 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature: -55°C ~ 105°C
Capacitance: 1000µF
Size / Dimension: 0.394" Dia (10.00mm)
Ripple Current: 600mA
Height - Seated (Max): 0.551" (14.00mm)
Impedance: 190 mOhm