UPSD3212CV-24T6
8-bit Microcontrollers (MCU) 3.0V 512K 24MHz
product image
UPSD3212CV-24T6 Picture
SeekIC No. : 00372557 Detail
UPSD3212CV-24T6: 8-bit Microcontrollers (MCU) 3.0V 512K 24MHz
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
UPSD3212CV-24T6
Mfg:
STMicroelectronics
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Core : 8032 Data Bus Width : 8 bit
Maximum Clock Frequency : 24 MHz Program Memory Size : 80 KB
Data RAM Size : 2 KB On-Chip ADC : Yes
Operating Supply Voltage : 3 V to 3.6 V Package / Case : TQFP-52
Mounting Style : SMD/SMT
Description
Processor Series :
Operating Temperature Range :
Data Bus Width : 8 bit
On-Chip ADC : Yes
Mounting Style : SMD/SMT
Data RAM Size : 2 KB
Maximum Clock Frequency : 24 MHz
Operating Supply Voltage : 3 V to 3.6 V
Program Memory Size : 80 KB
Package / Case : TQFP-52
Core : 8032
Parameters:
Technical/Catalog InformationUPSD3212CV-24T6
VendorSTMicroelectronics
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Program Memory Size80KB (80K x 8)
RAM Size2K x 8
Number of I /O37
Package / Case52-TQFP
Speed24MHz
Controller SeriesPSD
Oscillator TypeInternal
PackagingTray
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
Core Processor8032
Data ConvertersA/D 4x8b
Core Size8-Bit
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ConnectivityI²C, UART/USART
PeripheralsLVD, POR, PWM, WDT
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 3.6 V