UPSD3233BV-24T6
8-bit Microcontrollers (MCU) 3.0V 1M 24MHz
product image
UPSD3233BV-24T6 Picture
SeekIC No. : 00374092 Detail
UPSD3233BV-24T6: 8-bit Microcontrollers (MCU) 3.0V 1M 24MHz
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
UPSD3233BV-24T6
Core : 8032 Data Bus Width : 8 bit
Maximum Clock Frequency : 24 MHz Program Memory Size : 160 KB
Data RAM Size : 8 KB On-Chip ADC : Yes
Operating Supply Voltage : 3 V to 3.6 V Package / Case : TQFP-52
Mounting Style : SMD/SMT
Data RAM Size : 8 KB
Maximum Clock Frequency : 24 MHz
Operating Supply Voltage : 3 V to 3.6 V
Package / Case : TQFP-52
Core : 8032
Program Memory Size : 160 KB
Parameters:
Technical/Catalog InformationUPSD3233BV-24T6
VendorSTMicroelectronics
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Program Memory Size160KB (160K x 8)
RAM Size8K x 8
Number of I /O37
Package / Case52-TQFP
Speed24MHz
Core Size8-Bit
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ConnectivityI²C, UART/USART
PeripheralsLVR, POR, PWM, WDT
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 3.6 V