UPW0J101MDD
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 6.3volts 100uF 5x11 20% 2LS
product image
UPW0J101MDD Picture
SeekIC No. : 00716046 Detail
UPW0J101MDD: Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 6.3volts 100uF 5x11 20% 2LS
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
UPW0J101MDD
Mfg:
Nichicon
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Capacitance : 100 uF Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 6.3 Volts Operating Temperature Range : - 55 C to + 105 C
Termination Style : Radial Dimensions : 5 mm Dia. x 11 mm L
Product : Low Impedance Electrolytic Capacitors
Description
Lead Style :
Packaging :
Tolerance : 20 %
Termination Style : Radial
Operating Temperature Range : - 55 C to + 105 C
Dimensions : 5 mm Dia. x 11 mm L
Voltage Rating : 6.3 Volts
Capacitance : 100 uF
Parameters:
Technical/Catalog InformationUPW0J101MDD
VendorNichicon
CategoryCapacitors
Capacitance100F
ESR (Equivalent Series Resistance)-
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Maximum Temperature-55°C ~ 105°C
Size / Dimension0.197" Dia x 0.433" H (5.00mm x 11.00mm)
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
PackagingBulk
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V